Endometriozis

Çikolata Kisti

Çikolata kisti yani Endometriozis karnın alt bölgesinde, rahmin dış bölümünün zemininde gelişen kistlerdir. Normal şartlarda rahim içerisinde yer alan Endometrial dokunun yumurtalıklara yerleşmesi sonucunda meydana gelen çikolata kistleri ülkemizde ortalama 2,4 milyon kadında görülmektedir. Kadın infertilitesi nedenlerinin %17’lik kısmı sadece çikolata kistleriyle ilgilidir.Çikolata Kisti (Endometriozis) Belirtileri


 


Çikolata kistinin en sık görülen belirtisi karnın alt bölgesinde dönem dönem hissedilen ağrılardır.

Ağrıların şiddeti, sıklığı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Çikolata kisti olan hastalarda ağrının şiddeti hastalığın şiddeti ile doğru orantılı değildir. Cinsel ilişki esnasında ağrı, adet döneminde şiddetli ağrılar ve bağırsak hareketleri esnasında hissedilen şiddetli ağrılarda hastalığın sık görülen belirtileri arasındadır. Çikolata kisti vücudun yan ve sırt kısmında ağrılara neden olabilmektedir.


Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavi Yöntemleri


Çikolata kisti tedavisinde hastalığın şiddeti, hastanın genel sağlık durumu, gebelik planlaması gibi faktörler incelenerek bireysel planlama yapılmaktadır. Çikolata kisti tedavisinde ilaçlardan, cerrahi yöntemlerden ve tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinden faydalanılabilmektedir. Çikolata kistlerinin büyümesini yavaşlatmak ve ağrıların azaltılması amacıyla hormonal ilaçlar ve doğum kontrol hapları kullanılabilmektedir.


İlaç tedavisi gebelik planlaması bulunan kadınlar için uygun değildir. Yardımcı üreme teknikleri ve ilaç tedavisinin yeterli gelmemesi durumunda endometrioz ve çevresindeki yaralı dokunun temizlendiği cerrahi operasyonlardan faydalanılmaktadır. Cerrahi operasyonlar çikolata kisti belirtilerinin giderilmesi ve kısırlık tedavisi açısında oldukça etkili sonuçlar sağlamaktadır. Çikolata kisti belirtileri çok şiddetli olan ve gebelik planlaması bulunmayan kadınlarda rahim, tüpler ve yumurtalıklar alınarak tedavi uygulanabilmektedir.


Çikolata Kisti (Endometriozis) ile ilgili
sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

  • Sibel A.
    Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
    Sibel A.
  • Canan Yorulmaz
    2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
    Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın