Gebelik Takibi

Riskli Gebelik Nedir?

Anne ve bebeğin hayatını tehdit edebilen riskli gebelikle gebelik takibi sırasında gelişebildiği gibi annenin gebelik öncesinde var olan sağlık problemleri nedeniyle gebelik başlangıcında da görülebilir. Riskli gebeliklerin alanında uzman hekimler tarafından titizlikle takip edilmesi oldukça önemlidir.
Gebelik sürecinde hafif belirtili hastalıklar görülebileceği gibi anne ve bebeğin hayatını tehdit edebilecek ciddi hastalıklarda gelişebilmektedir. Anne ve bebeğin gebelik sırasında sağlık sorunu yaşama riskinin yüksek olduğu durumlar yüksek riskli gebelik olarak adlandırılmaktadır. Tüm gebelerin ortalama %8’inde riskli gebelik gelişmesine neden olabilecek durumlar görülmektedir.Riskli Gebelik Gelişmesine Neden Olabilecek Faktörler


Gebelik Öncesi Annede Var Olan Hastalıklar

Gebelik öncesinde annede hipertansiyon, diyabet, epilepsi, astım, kanama bozukluğu gibi kronik hastalıklar olması gebelik dönemi ve doğum sonrasında anne ve bebek için hayati risk oluşturabilir. Bu nedenle mutlaka riskli gebelik olarak değerlendirilip takip edilmesi gerekir.


Gebeliğin Başında Oluşan Nedenler

Anne adayının 35 yaş üstünde olması veya 17 yaş altında olması, anne adayının daha önceki gebeliklerinde ölü doğum veya anomali olması gibi durumlarda gebelik riskli olarak değerlendirilir. Anne adayının aşırı kilolu olması veya aşırı zayıf olması, çok fazla doğum yapmış olması gibi faktörler riskli gebelik olasılığını arttırmaktadır.


Gebelik Takibi Sırasında Ortaya Çıkan Sorunlar

Gebelik sürecinin devam ettiği sırada meydana gelen kanama, su gelmesi, erken doğum riski, düşük tehlikesi ve gebelik zehirlenmesi gibi durumlardır.


Bebekten Kaynaklanan Gebelik Sorunları

Fetusta anomali görülmesi, Fetal tarama testlerinde risk saptanması, bebekte gelişme geriliği tespit edilmesi durumunda da riskli gebelik takibi uygulanmaktadır. Gebeliklerde durum hızlı şekilde değişebildiğinden anne adaylarının gebelik takibini aksatmadan rutin kontrollere gitmesi oldukça önemlidir.Hamileliğiniz ile ilgili
sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

  • Sibel A.
    Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
    Sibel A.
  • Canan Yorulmaz
    2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
    Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın