Rahim Anomalileri Tüp Bebek Tedavisine Engel mi?

Rahim anomalileri iki farklı şekilde görülebilmektedir. Doğuştan gelen şekil bozuklukları yani Konjenital Uterin Anomaliler ve sonradan kazanılmış problemler. Rahimde doğumsal anomaliler toplumda % 2-3 oranında görülmektedir. Rahmi oluşturmakla görevli Müller Kanalı’ nın yetersiz gelişmesi, vajinanın kapalı olması, çift rahim gibi doğumsal rahim anomalileri en sık görülenlerdir. Rahime bağlı anomaliler günümüzde gelişmiş ultrasonografi ve HSG (rahim filmi) yöntemleriyle teşhis edilebilmektedir. Embriyoların iç zara tutunmasını engelleyebilen herhangi bir sebep gebelik gerçekleşmesini engellemektedir. Günümüzde yaygınlaşan ve gelişen tüp bebek tedavileriyle birçok çift çocuk sahibi olabilmektedir. Ancak bazı çiftler tekrarlayan denemelere rağmen çocuk sahibi olamamaktadır. Tekrarlayan denemelere rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerde tedavi başarısını arttırmak için yardımcı tedavi yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Rahim şeklinde görülen anomaliler gebelik gelişmesine neden olabileceğinden mutlaka tedavi edilmelidir.


Rahim Anomalilerin Belirtileri Nelerdir?


Rahim anomalileri doğuştan veya sonra gelişmiş olabilir. Rahim anomalileri genellikle çok belirgin bir belirtiye sahip değildir. Adet görememe, karın ve kasıklarda ağrı, tekrarlayan düşükler, erken doğum gibi belirtiler rahim anomalisi nedeniyle gelişebilen belirtiler arasında yer almaktadır.


Rahim Anomalileri Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Tedavi Edilmelidir


Tüp bebek tedavisinde gebelik süreci bebeğin gelişmesini sağlayan embriyonun rahim iç zarına yuvarlanması ile başlamaktadır. Embriyonun rahim iç zarına yuvarlanmasına engel olabilecek herhangi bir sorun Gebelik gerçekleşmesine engel olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde sürekli tekrarlayan başarısızlık görülmesi durumunda rahimde şekil bozuklukları tespit edilmeli ve uygun tedavi uygulanmalıdır. Tüp bebek tedavisi öncesinde çiftlerin bireysel olarak değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Çiftlerin özel olarak değerlendirilmesi ve tüp bebek tedavisinde başarıya engel olabilecek sebeplerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Rahim Anomalileri Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim anomalileri ilaç ve cerrahi yöntemler olmak üzere iki farklı şekilde tedavi edilebilmektedir. Rahimde görülen tüm anomalilerde cerrahi müdahale uygulanması gerekmemektedir. Bazı rahim anomalisi vakalarında özellikle üst üste görülen düşükler, şiddetli ağrı ve kanama gibi şikayetler görülmesi durumunda cerrahi müdahale uygulanması gerekmektedir. Rahmin ters olması veya arkaya dönmüş olması cerrahi müdahale ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

İnfertilite (Kısırlık) ile ilgili tüm
sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

  • Sibel A.
    Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
    Sibel A.
  • Canan Yorulmaz
    2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
    Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın