Tüplerde Tıkanıklık ve Tüp Bebek Tedavisi

Kadın üreme sisteminde bir ucu rahime diğer ucu yumurtalıklara açılan içi boş tüp şeklinde uzanan yapı fallop tüpü olarak adlandırılan yapı fallop tüpü olarak adlandırılmaktadır. Kadınlarda görülen infertilite vakalarının büyük bir kısmı tüplerde tıkanıklıktan kaynaklanmaktadır. Gebelik gelişmesi için sağlıklı tüplere ihtiyaç vardır. Tüplerde tıkanıklık görülmesi sıvı birikmesi dolayısıyla gebe kalmayı engeller aynı zamanda tüp bebek yönteminde başarı şansını azaltır.


Tüplerde Tıkanıklık Gelişmesinin Nedenleri Nelerdir?


Tüplerin iç çeperlerinde tıkanıklık gelişebilir ve dış kısmında çevre dokulara yapışıklık görülebilir. Tüplerin iç kısmını kaplayan hücrelerin fonksiyonlarında bozulma görülebilir. Gebelik süreci öncelikli olarak tüplerde başlar ve tüplerde tıkanıklık gelişmesi durumunda yumurtalar tüplere geçemez. Spermler tüplere geçse dahi tüpe ulaşarak yumurtayı dölleyemez. Bazı vakalarda döllenme gerçekleşse de embriyo tüpte kalır, rahme ulaşamaz ve dış gebelik gelişir. Tüplerde gelişen tıkanıklığın en sık görülen sebebi genital bölge enfeksiyonlardır. Cinsel ilişki nedeniyle bulaşan enfeksiyonlar, pelvik enfeksiyonlar ve spiral kullanımı, düşük ve doğum sonrası enfeksiyonlar sonucunda tüplerde yapışıklık ve tıkanıklık oluşabilmektedir. Çikolata kisti yani endometriozis nedeniyle de gelişebilen tüp tıkanıklığı genellikle herhangi bir belirti göstermemektedir. Karın içi ameliyatları ve dış gebelikte tüplerde tıkanıklığa neden olabilmektedir. Tüplerde tıkanıklık rahim filmleri ve detaylı bir ultrasonografi muayenesi ile teşhis edilebilmektedir.


Tüp Bebek ve Tüplerde Tıkanıklık


Gebeliğin sağlanması için tüplerin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Tüpler çok narin yapıdadır ve temel işlevleri spermle yumurtayı birleştirmektir. Tüplerin yapısında herhangi bir nedenle bozulma geliştiğinde eski fonksiyonlarına dönmesi oldukça zordur. Günümüzde gelişen tüp bebek yöntemleriyle tüplerde tıkanıklık olsa dahi sperm ve yumurtanın laboratuar ortamında döllendirilip embriyonun rahim içine enjekte edilmesiyle gebelik sağlanabilmektedir. Tüplerde sıvı birikmesi gelişmesi durumunda döllenen embriyoların rahime tutunma şansı azalmaktadır. Bu nedenle tüplerde sıvı birikmesi durumunda sorunlu tüplerin çıkartılması gerekmektedir. Tüplerin çıkartılması günümüzde endoskopik yöntemlerle uygulanabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı sağlanabilmesi için öncelikle mutlaka tüplerde görülen sorunların tedavi edilmesi gerekmektedir. Tüplerde sorun olması durumunda aşılama yöntemi gibi yöntemlerdense tüp bebek yöntemi tercih edilmelidir.

İnfertilite (Kısırlık) ile ilgili tüm
sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

  • Sibel A.
    Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
    Sibel A.
  • Canan Yorulmaz
    2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
    Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın