PKOS

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over, kadınlarda düzensiz hormon üretimi sonucunda ortaya çıkan hastalıktır. Üreme çağındaki her 10 kadından 1’inde görülen polikistik over en sık görülen endokrin bozukluklardan biridir.
Polikistik over sendromu genellikle yumurtalıklarda küçük iyi huylu kistler oluşmasına neden olmaktadır. Polikistik over sendromunda genetik faktörler oldukça önemlidir. Polikistik over sendromu yumurtlama problemlerine neden olan en önemli durumdur.Polikistik Over Sendromu Belirtileri


Polikistik Over Sendromu belirtilerinin şiddeti ve sayısı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Hastalığın en sık görülen belirtileri;

Adet düzensizliği,

Olağan dışı kanama,

Vücutta normal olmayan kıllanma,

Ergenlik döneminde bir veya iki adet döneminin ardından adet görememe,

Fazla kilo alma,.

Geçmeyen sivilceler,

Aşırı saç dökülmesidir.


Polikistik Over Sendromu Tedavi Yöntemleri


Polikistik over sendromunda uygulanacak tedavi hastanın yaşı ve gebelik isteğine göre farklılık göstermektedir. Polikistik over tedavisinde hastaların diyetisyen kontrolünde fazla kilolarını vermeleri önem taşımaktadır. Kilo kontrolünün sağlanması düzenli adet görme oranını yükseltmektedir. Tıbbi tedavi ve kilo kaybı sağlanmasıyla bazen kendiliğinden gebelik oluşabilmektedir.


Polikistik over tedavisinde yumurtlamayı uyaran ilaçlar ve hormon iğnelerinden faydalanılabilmektedir. Takiplerle gelişen yumurtalardan normal ilişkiyle veya aşılama yöntemiyle gebelik oluşturulabilmektedir. 3-4 kez aşılama denenmesine rağmen gebelik oluşmaması durumunda tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Çocuk sahibi olmayan hastalarda hastanın hormonal dengesini düzenlemek ve düzenli adet görmesini sağlamaya yönelik tedavi uygulanmaktadır. Hormonları düzenlemek amacıyla kontrol hapları veya progesteron içeren hormonal tedavilerden faydalanılabilmektedir.


Polikistik Over Sendromu ile ilgili
sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

  • Sibel A.
    Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
    Sibel A.
  • Canan Yorulmaz
    2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
    Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın