Tüp Bebek

Tüp Bebek Nedir?


Tüp bebek yöntemi doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayan çiftlerde kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar sağlayan bir yardımcı üreme tekniğidir. 1 yıldan uzun süredir düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik durumunun gerçekleşmemesi durumunda çiftlerin detaylı şekilde değerlendirilmesinin ardından çeşitli yardımcı üreme tekniklerinden faydalanabilmektedir. Normal bir hamilelikte, erkek spermi kadının yumurtasına nüfuz eder ve olgun bir yumurta salındığında yumurtlamadan sonra döller. Döllenen yumurta rahim duvarına yuvalanır ve zigot anne adayının rahmine yerleşir. Rahim duvarına yerleşen zigot bölünerek çoğalır ve fetüs oluşumunu sağlar. Doğal yollarla hamileliğin gerçekleşmemesi durumunda tüp bebek tedavisiyle çözüm sağlanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması, yumurta toplanması, yumurtaların spermle döllenmesi ve embriyo transferi aşamaları uygulanır. 35 yaş altı kadınlarda 1 yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik görülmemesi, 35 yaş üstü kadınlarda 6 ay süreyle düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik görülmemesi durumunda tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Tüp bebek tedavisi 44 yaşına kadar uygulanabilme ile birlikte 42 yaş üstü kadınlarda gebelik şansı daha azdır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen temel faktörler embriyo kalitesi ve kadının yaşıdır. 30 yaş altı kadınlarda gebelik oranları %50 üzerinde, 40 üstü kadınlarda %15 civarındadır. Tüp bebek tedavi başlangıcından gebelik testine kadar ortalama olarak 30 gün sürmektedir. Tedavi uygulanmasında bir deneme sınırı bulunmamakla birlikte 3 denemenin ardından tedavi başarısı azalmaktadır.

Tüp Bebek ile ilgili tüm
sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

  • Sibel A.
    Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
    Sibel A.
  • Canan Yorulmaz
    2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
    Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın