Tüp Bebek

IMSI

Tüp bebek tedavisinde en önemli unsurlar kadından alınan yumurtaların kalitesi ve erkekten alınan spermin kalitesi, aktivitesidir. Gebelik için en kaliteli sperm ve yumurta bir araya getirilip döllenme gerçekleşmelidir. Tüp bebek yönteminde sağlıklı olan spermler özel mikroskop altında seçilerek yumurtanın içine enjekte edilmektedir. Özellikle daha önce başarısız tüp bebek denemesi yaşayan çiftlerde, embriyo kalitesi düşük olan çiftlerde, sperm hareketinin az olduğu erkeklerde, üst üste yaşanan gebelik kaybı durumlarında kaliteli sperm seçilmesi büyük öneme sahiptir.

IMSI

Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon adı verilen yöntemle spermler özel bir mikroskop altında incelenmektedir ve uygun olanlar seçilerek yumurta içine enjekte edilmektedir. Spermlerde kaliteli embriyo elde edilebilmesi için spermin baş şekli ve kuyruk hareketi incelenmektedir. Klasik mikroenjeksiyon yönteminde kullanılan mikroskoplar spermi 400 kat büyütme kapasitesine sahipken Intra ctoplasmic magnified sperm injection (IMSI) adı verilen sistemle sperm 6600 kata kadar büyütülebilmektedir. IMSI yöntemi teknik standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında en üst düzey morfolojik analiz imkanı sağlayan yöntemdir. IMSI tekniği ile uygulanan mikroenjeksiyon işlemi ile %25 ile %40 arasında daha yüksek döllenme elde edilebilmektedir. Genetik veya çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen DNA hasarı kaliteli embriyo elde edememe, düşük gebelik ve implantasyon oranları ayrıca düşüklere sebep olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde sıklıkla uygulanan ICSI tekniğinde DNA hasarı yüksek spermler seçilmesi olasılığı daha yüksektir. IMSI, spermlerde DNA hasarının en başarılı şekilde incelenmesine olanak sağlayan tekniktir. Özellikle 35 yaşını aşan erkeklerde DNA hasarı daha yüksek görüldüğünden IMSI yönteminin tercih edilmesi önerilmektedir.


Tüp Bebek ile ilgili tüm
sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

  • Sibel A.
    Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
    Sibel A.
  • Canan Yorulmaz
    2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
    Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın