Miyomlar Tüp Bebek Tedavi Başarısını Etkiler mi?

Her 10 kadından 3’ünde görülen miyomlara özellikle üreme çağındaki kadınlarda rastlanır. Miyomlar adet düzensizliği, pelvik bölgede baskı ve ağrı, infertilite gibi belirtilere neden olabilmektedir. Rahim ağzı ve rahmin içerisinde yer alan düz kas dokusunda gelişen miyomlar iyi huylu tümörlerdir ve herhangi bir belirtiye neden olmamaları durumunda tedavi edilmeleri gerekmez. En sık 35-45 yaş aralığında görülen miyomlar menopoz dönemi sonrasında küçülme gösterir.


Miyom Belirtileri Nelerdir?


Miyomların neden olduğu belirtiler konumlandıkları alana göre farklılık gösterebilmektedir. En sık görülen miyom belirtileri yoğun adet kanaması, adet dönemi dışında görülen kanamalar, cinsel ilişki sırasında ağrı ve sık sık idrara çıkma isteğidir. Karın ve rahim bölgelerinde büyüme, kabızlık ve infertilite de sık görülen miyom belirtileri arasındadır.


Miyomların Tüp Bebek Tedavisine Etkileri


Miyomların tüp bebek tedavi başarısında ciddi etkileri vardır. Miyomların tüp bebek tedavisini nasıl etkileyeceğini belirleyen ana faktör miyomların konumudur. Rahmin dışında konumlanan miyomların tüp bebek başarısında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Rahmin orta bölgesinde konumlanan ve kas dokusunun yoğunlaştığı bölgelerde görülen miyomlar tüp bebek tedavisini olumsuz şekilde etkilemektedir. Miyomların tüp bebek tedavisini olumsuz yönde etkilemesi durumunda cerrahi yöntemlerle alınmaları gerekmektedir.

Hangi Miyomların Alınması Gerekir?

Hangi miyomların çıkartılması gerektiğine hastanın belirti şiddeti ve miyomların konumlarına göre karar verilmektedir. Miyomun çapı beş santimden büyükse, miyom devamlı olarak büyüme gösteriyorsa ve hastanın belirti şiddeti artıyorsa cerrahi yöntemlerle alınması gerekmektedir. Hastada herhangi bir belirti ve büyüme görülmezse hastanın jinekolojik olarak takip edilmesi yeterli olacaktır.

Miyomu Olan Hastalarda Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Hangi Yollar İzlenir?

Miyomlar bulundukları konuma göre kısırlık gelişmesine neden olabilmektedir. Miyomlar, endometriyal boşluğun şeklinin bozulmasına neden olabilir, tüp kanalına erişime engel olabilir ve endometriyal kanlanmaya neden olarak sperm hareketliliğine engel olabilir. Submüköz ve endometriyal boşluğa çıkıntı yapan intramural miyomlarda infertilite gelişmesine neden olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinden önce miyomların cerrahi yöntemle alınmasının başarıyı arttırdığı düşünülmektedir. Robotik Miyomektomi operasyonları açık cerrahi ve laparoskopik cerrahinin- iyi taraflarını bir araya getirerek güvenli ve başarılı uygulama imkanı sağlamaktadır. Günümüzde miyomların alınmasında en sık robotik cerrahi yöntemine başvurulmaktadır.

İnfertilite (Kısırlık) ile ilgili tüm
sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

  • Sibel A.
    Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
    Sibel A.
  • Canan Yorulmaz
    2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
    Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın