Tüp Bebek

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek zorlu bir süreçtir. Hastalar tedavi için onaylandıktan sonra tüp bebeğin aşamaları adım adım takip edilerek tedavinin olumlu sonuç alması için çalışılır. Bu aşamalar hastanelere göre sayı olarak farklılık gösterse de sonuç ve uygulanan işlemler aynı sonuca ulaşmaktadır.

 • Birinci Aşama: Çiftlerin Değerlendirilmesi

  İlk muayene çiftlerin değerlendirilmesiyle başlar. Çiftlerin varsa geçirdikleri ameliyat, dış gebelik, düşük ve zaruri hastalıklar gibi rahatsızlıklar öğrenilerek çiftler için bir dosya hazırlanır ve doktor tarafından gerekli görülerek istenilen tahlil ve tetkikler de eklenerek bunların sonucunda tedavinin başlama zamanına ve tedavinin türüne karar verilir.
 • İkinci Aşama: Yumurtalıkların uyarılması ve yumurta oluşturmaktır.

  Çok sayıda yumurta oluşturabilmek için hastaya yumurta geliştirici ilaç (iğne tedavisi) uygulanır. Bunun amacı çok sayıda yumurta elde ederek, fazla embriyoya sahip olup bunların içinden en iyilerini seçip rahme yerleştirilmek istenmesidir. Bu yüzden birden fazla yumurta elde edilmesi tedavi açısından önemlidir.
 • Üçüncü Aşama:Yumurta toplama (OPU) işlemidir.

  Yumurtalar istenilen gelişmeyi sağladıktan sonra Opu adı verilen işlemle hastadan alınarak laboratuvar ortamında döllenmek üzere saklanırlar. Bu arada ise erkekten de sperm alınır. Fakat sperm veremeyen erkeklerden ise mikro TESE yöntemi ile sperm elde edilir.
 • Dördüncü Aşama:Döllenme (IVF ve ya ICSI yöntemi)

  Hasta olan çiftlerden toplanarak elde edilen sperm ve yumurtalar ile doktorun tedavide karar verdiği yöntemlerden biri olan IVF ya da ICSI yani mikroenjeksiyonla döllenme (fertilizasyon) işlemi gerçekleştirilir.
 • Beşinci Aşama:Embriyonun rahim içine yerleştirilmesi.

  Bu son aşamada Laboratuvarda saklanan döllenmiş yumurtalar rahim içerisine beş on dakika süren bir operasyonla yerleştirilir. Yumurtalar Rahime yerleştirilmeden iki üç gün boyunca laboratuvarda bekletildikten sonra hastaya transfer edilirler. Bu işlemden en az bir buçuk hafta sonra da gebelik testi yapılarak hamileliğin oluşumu kontrol edilir.

Tüp Bebek ile ilgili tüm
sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

 • Sibel A.
  Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
  Sibel A.
 • Canan Yorulmaz
  2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
  Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın