Kadınlarda Kök Hücre ile Tüp Bebek

Kadınlarda PRP ile Tüp Bebek Tedavisi

Son yıllarda birçok farklı alanda başarılı sonuçlar sağlayan PRP yöntemi tüp bebek tedavisi sürecinde de kullanılabilmektedir. Gebelik için denemelere rağmen başarı yakalanamaması durumunda bazı destek uygulamalarından faydalanılabilmektedir. Kısırlık, yumurtalık gençleştirme, rahim içi zarı problemlerinin giderilmesi gibi çeşitli durumlarda PRP yöntemi kullanılabilmektedir. Hastanın kendi kanından elde edilen PRP’nin rahim zarına uygulanması ile gebelik başarısı arttırılabilmektedir. Rahim zarını uygun kalınlığa getirmek, kötü yumurtalık rezervini iyileştirmek ve yumurta kalitesini arttırmak için PRP ile tüp bebek tedavisi yöntemi kullanılabilmektedir.


Tüp Bebek Tedavisinde PRP tedavisi hangi durumlarda önerilir?

Over yetmezliği, ince endometrium ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı durumlarında PRP tedavisi önerilmektedir. 40 yaş öncesinde yumurtalıkların fonksiyonunu yitirmesi over yetmezliği olarak adlandırılır. Erken menopoz olarakta bilinen over yetmezliği PRP ile tedavi edilebilmektedir. Ovaryan gençleştirme olarak bilinen işlemde bu sorunu yaşayan kadınların yumurtalıklarına PRP enjeksiyonu yapılmaktadır.

Tüp Bebek tedavisinde PRP tedavisi öncesinde hormon testi sonuçları önemli midir?

PRP tedavisi uygulanmadan önce hastanın tedaviye uygunluğunu belirlemek için hormon testi uygulanmaktadır. AMH başta olmak üzere hormon panelleri detaylı şekilde değerlendirilmelidir.

Tüp Bebek tedavisinde PRP tedavisi kimlere uygulanamaz?

Ailesinde veya kendisinde kanser öyküsü olan, kan bozukluğu olan hastalar ve uygulama bölgesinde enfeksiyona rastlanan hastalarda PRP tedavisi önerilmez. Yumurta boyutları çok küçülmüş veya AMH seviyesi çok düşük kadınlarda tedavinin etkili olması düşük ihtimaldir.

Düşük Over Yumurtalık Yanıtı

Yumurtalık rezervi, kadının yumurtalarının sayısı ve kalitesini yani doğurganlık potansiyelini göstermektedir. Yumurtalık rezervi yüksek olan kadınların gebe kalma olasılığı daha yüksektir. Yumurtalık rezervinin azalmasında birçok faktör etkili olabilirken en sık görüleni yaş alımıdır. Kadınlarda 35 yaşından sonra yumurtalık rezervi azalmaya başlamaktadır. Yumurtalık rezervi âdetin 2. Veya 3. Gününde yapılan hormon testleriyle ölçülebilmektedir. Düşük over tespitinin en güvenilir yollarından biri de vajinal ultrason yolu ile inceleme yapılmasıdır. Düşük over yanıtı alan hastalarda tüp bebek tedavisi planlaması daha hızlı ilerlemektedir. Düşük over yumurtalık yanıtı görülen kadınlarda erken dönem düşüklere ve kromozom anormalliği taşıyan bebeklerin sayısında artış görülür. Tüp bebek ve benzeri tedavilerde yumurtalıkların uyarılmasıyla gelişen yumurta sayısı daha azdır.

Yumurtalık Kapasitesinin Azalmasına Neden Olan Faktörler

Yaş ve genetik faktörler yumurtalık kapasitesinin azalmasında temel faktörlerdir. Geçirilmiş yumurta cerrahileri, radyoterapi ve kemoterapi tedavisi alınması, sigara kullanımı over rezervinde azalmaya neden olmaktadır.

Yumurtalık Kapasitesi Azaldığında Görülen Belirtiler

Adet kanamalarının sıklığı 28-30 gün arasındayken kanamalar 21-27 günde görülmeye başlanır. Adet kanamalarının miktarında değişim görülmezken kanama 15 günde bir görülebilir veya adet kanamalarında gecikme görülebilir.


Kadınlarda İnfertilitesinde Kök Hücre Tedavisi ile
ilgili tüm sorularınız için bize ulaşın(0530) 877-10-57

Hakkımda

Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları, Robotik Cerrahi, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

İnfertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti, myom, polikistik over tedavilerinde laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahide uzman. Aşılama tüp bebek ve günümüz teknolojileri bilimsel gelişmeleri ile mümkün olan infertilite tedavileri konusunda 2005 yılından beri hizmet vermekte. Devamı


dr@fatihsendag.com
0530 877 10 57

Bizi seçtiğiniz için teşekkürler

Sizden Gelenler

  • Sibel A.
    Çanakkale'den geldim ve Fatih Şendağ doktorumdan çok memnun kaldım güleryüzü ve memnuniyetinden dolayı.Gayet başarılı bir doktor.İnşallah bebeğimizi kucamıza alınca daha çok sevinicez saygı ve sevgilerimizle.
    Sibel A.
  • Canan Yorulmaz
    2016 yılında tüp bebek tedavisine başladım. Beş defa başarısız transfer ile sonuçlandı. Bu olumsuzlukların sonucunda doktor arayışına başladık. Aile dostumuzun tavsiyesi ile Prof.Dr. Fatih Şendağ doktorumuzu tanıdık. İlk görüşmemizde adonomiyozis olduğunu ve bu şekilde hamileliğin zor olduğunu ifade etti. Ameliyat olmam gerektiğini, ben ve eşimle beraber daha önceki beş defa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisini göz önünde bulundurarak, Prof.Dr. Fatih Şendağ çok başarılı bir doktor olduğu ve O’na güvendiğimiz için ameliyat olmaya karar verdik. Ameliyatım çok başarılı geçmesi, operasyon sonrası bize her konuyu ve tedaviyi titizlikle anlatması, Doktorumuz Fatih Şendağ’ı tanımamız bizi çok mutlu etti.
    Canan Yorulmaz

Detaylı Bilgi İçin

Bize Ulaşın